Na początek wybrałem kurs InVision Studio – Interakcje w UI, który wcześniej rekomendowałem Ci jako ciekawy prezent na święta. Czy był to dobry wybór? Tego dowiesz się, czytając ten wpis.
O platformie Eduweb.pl
Pierwszy raz na platformę Eduweb.pl trafiłem kilka lat temu, szukając kursu, dzięki któremu mógłbym rozwinąć swoje umiejętności obsługi jakiegoś narzędzia. Teraz już nawet nie pamiętam jakiego. Kilka lat później wróciłem, gdy pracodawca zakupił dla mnie inny kurs. Byłem w szoku, jak rozwinął się ten serwis i ile kursów i całych ścieżek nauki oferuje. Dziś Eduweb.pl posiada w swojej bazie 166 kursów wideo, podzielonych na 10 różnorodnych kategorii (Web Design, Wektory i DTP, UI i UX, Front-End, Back-End, Wordpress i CMS, Grafika i 3D, Wideo i Audio, Fotografia oraz Promocja i Biznes). Poza kategoriami są tu również specjalizacje i odznaki, więc ścieżek nauki masz pod dostatkiem i każdy z pewnością znajdzie swoją drogę. Eduweb posiada również coś, co dla mnie jest motorem napędowym do nauki. System grywalizacji, bo o nim mowa, pozwala na zbieranie punktów i odznak za oglądanie materiałów i szereg innych czynności. Jest to też świetny motywator dla takich leniuchów jak ja.
O ile kursy na Eduweb.pl są zawsze na czasie i autorzy dbają o to, żebyś nie przyswajał przeterminowanej wiedzy, to technologicznie serwis się trochę zestarzał. Strona działa dość ociężale i czasem ma spore problemy, gdy otworzysz serwis w dwóch czy trzech zakładkach. Player spisuje się poprawnie, jednak brakuje mi kilku opcji, znanych z innych serwisów o podobnej tematyce. Kurs na Eduweb.pl to ciąg kilkunastu/kilkudziesięciu lekcji, pod postacią filmów oraz w niektórych przypadkach paczki z materiałami do kursu. Lekcje możesz dodawać do ulubionych lub komentować, jednak mi brakowało miejsca, gdzie autor kursu mógłby napisać kilka słów o danej lekcji, czy podać przydatne linki. Nie można się za to przyczepić do jakości obrazu czy dźwięku. W tej kwestii kursy od Eduweb.pl stoją na wysokim poziomie. Strona, mimo kilku problemów, o których napisałem, nie zniechęca do korzystania z kursów, jednak ja z niecierpliwością czekam na zapowiedzianą już nową odsłonę Eduweb.pl. Zwłaszcza że pierwsze materiały, prezentujące nowy serwis prezentują się bardzo obiecująco.
Grzegorz Róg: o prowadzącym
Grzegorz Róg, który przygotował ten kurs, jest założycielem i właścicielem całej platformy Eduweb.pl. Autor jest certyfikowanym ekspertem Adobe, z zakresu m.in. Dreamweavera czy Photoshopa. Projektował grafikę oraz strony www dla wiodących polskich i zagranicznych agencji reklamowych. Współpracuje między innymi z Adobe, Microsoft i Wacom. Jako trener i spiker prowadzi szkolenia oraz eventy i warsztaty. Ja w ostatnie kilka lat obejrzałem setki godzin tutoriali, szkoleń i kursów wideo, zarówno prowadzonych przez Polaków, jak i przez osoby zza granicy. Grzegorz jest jednym z moich ulubionych spikerów, po którym widać setki przeprowadzonych warsztatów i kursów. Moim zdaniem główną zaletą Grzegorza jest to, że prowadząc jakiś kurs tłumaczy wszystko po kolei tak, że nie pogubimy się w zagadnieniu, którego się uczymy. Z drugiej strony, nie czujemy tutaj akademickiego nadęcia czy traktowania uczestnika kursu z góry.
Kurs InVision Studio. Interakcje w UI: treść kursu
Kurs trwa łącznie 4 godziny, ale na jego realizację musisz spokojnie zarezerwować sobie 6-8 godzin. Jest także droga na skróty, bo Grzegorz dołączył do kursu pliki odpowiadające poszczególnym lekcjom. Jeżeli czujesz się na siłach i znasz na przykład Sketcha czy Adobe XD, możesz pominąć etap projektowania i skupić się jedynie na interakcjach między danymi ekranami oraz projektowaniu animacji. Ja zachęcam jednak do przejścia całego procesu, zwłaszcza że jest tu kilka różnic, a prowadzący w trakcie kursu dzieli się wieloma użytecznymi radami.
Czego nauczysz się z tego kursu? Przejdziesz kompletny proces tworzenia aplikacji. Poznasz interfejs InVision Studio oraz wszystkie narzędzia potrzebne do stworzenia projektu aplikacji mobilnej czy stromy www. Nauczysz się tworzyć responsywne interfejsy, które następnie połączysz w działające prototypy. Nauczysz się animacji, zarówno poszczególnych elementów, jak i przejść między poszczególnymi widokami. W kursie znajdziesz też dodatkowe treści, takie jak podstawy tworzenia design systemów czy nauka rapid prototypingu. Prowadzący, poza przekazywaniem twardej wiedzy o narzędziu, dzieli się także dobrymi obyczajami dotyczącymi projektowania ogólnie, niezależnie czy pracujesz w InVision Studio, czy w innym narzędziu. Wszystko jest tu wytłumaczone od podstaw i bardzo klarownie. Jak czegoś nie udało mi się zrobić lub coś nie działało, to wynikało to z mojego błędu lub pośpiechu.
Powyżej widzicie gifa prezentującego to, co dzięki kursowi udało mi się stworzyć w InVision Studio. Na żywo wygląda to dużo lepiej, ale niestety ten program, w przeciwieństwie do Adobe XD, nie posiada opcji nagrywania prototypów i musiałem kombinować z nagrywaniem ekranu i składaniem gifa w Photoshopie. Kariery na Dribbble tym projektem nie zrobię, ale Ty możesz zobaczyć, jak skomplikowane animacje nauczysz się tworzyć z pomocą programu InVision Studio i Kursu InVision Studio – Interakcje w UI.
Kurs InVision Studio – Interakcje w UI: czy warto kupić?
Komu mogę polecić kurs InVision Studio – Interakcje w UI? Z pewnością każdemu, kto chce poznać lepiej narzędzie od InVision. Muszę Ci się przyznać, że przy pierwszym podejściu, przy okazji testowania wersji beta, odbiłem się od animacji w InVision Studio, mimo że wcześniej animowałem elementy we Flashu czy After Effectsie. Kurs Grzegorza pozwolił mi jeszcze raz wejść w świat Studio i usystematyzować wiedze o animacjach tak, że teraz nie mam problemów z tworzeniem nawet tych bardziej skomplikowanych przejść, zarówno w Studio, jak i w innych programach, wykorzystujących timeline. Dlatego polecam ten kurs także tym, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w kwestii animacji interfejsów. Jestem przekonany, że nie będziecie zawiedzeni i wyniesiecie z niego sporo wiedzy, którą wykorzystacie w swojej pracy. Kurs InVision Studio – Interakcje w UI i ogólnie InVision Studio polecam gorąco również subskrybentom usługi InVision, gdyż te narzędzia w naturalny sposób świetnie ze sobą współpracują.
InVision Studio – czy aplikacja od InVision zdetronizuje Sketcha?
Dla kogo nie jest kurs InVision Studio – Interakcje w UI? Z pewnością dla osób, które projektują już animacje interfejsów z użyciem Principle czy innych zaawansowanych narzędzi. Mając wiedzę i umiejętności tworzenia skomplikowanych animacji, nie ma sensu, byście przesiadali się na program, który na ten moment jest we wczesnej fazie rozwoju i nie daje tak dużych możliwości. Odradzam również ten kurs osobom, które po przeczytaniu mojej recenzji Studio uznały, że nie jest to narzędzie dla nich. Zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać na kurs Sketcha czy Adobe XD.
InVision i Craft – UX i Systemy Projektowania: recenzja kursu Eduweb
InVision Studio nie jest narzędziem dla każdego. Tak samo kurs InVision Studio – Interakcje w UI nie jest kursem dla każdego. Ja jednak gorąco go polecam wszystkim zainteresowanym tą aplikacją. Jest to bardzo dobrze przygotowany kurs, za uczciwą cenę. Jeżeli chcesz się nauczyć InVision Studio i nie wystarczy Ci seria filmów Switch to Studio lub z jakiegoś powodu wolisz przyswajać wiedzę w języku polskim, to zdecydowanie będzie to dobry wybór.
Cena: 59zł, 118zł (w pakiecie z kursem InVision i Craft – UX i Systemy Projektowania), 438 zł (w pakiecie z kursami InVision i Craft – UX i Systemy Projektowania, Flinto – Tworzenie Interaktywnych Prototypów, Framer – Tworzenie Interaktywnych Prototypów i Principle – Projektowanie Interakcji) lub za… 12682zł (razem ze wszystkimi innymi kursami z Eduweb.pl)
Kurs kupisz tutaj.
Kurs InVision Studio – Interakcje w UI do testu przekazał serwis Eduweb.pl