Sprawdź prezentownik 2020 ->
Prezenty na święta dla grafika
Zestawienia świątecznych prezentów dla projektantów to jedna z moich ulubionych serii na blogu. Po pierwsze dlatego, że jestem gadżeciarzem i przeglądanie stron, w poszukiwaniu prezentów dla osób takich jak ja, sprawia mi po prostu przyjemność. Po drugie, tworząc tego typu listę, mam z głowy pytania części rodziny, co bym chciał dostać na święta. Podobne zestawienia przygotowałem w 2017 roku oraz w 2016 roku. O ile tekst sprzed dwóch lat trochę się zestarzał, o tyle ten zeszłoroczny mogę Ci polecić, jako rozszerzenie tego wpisu.
Prezenty dla grafika: edycja zima 2018
W tym roku wzorem edycji sprzed dwóch lat wybrałem dla Ciebie 10 najciekawszych prezentów dla wszystkich grafików. Jak powszechnie wiadomo, projektant nie jest łatwą osobą do obdarowywania, wiec mam nadzieję, że pomogę Ci w wyborze odpowiednich prezentów.
Grafik/projektant/designer, to ciężka osoba do obdarowywania. Z jednej strony wielu projektantów posiada artystyczną duszę, co wymaga odpowiedniego doboru prezentów, z drugiej większość ma wysokie wymagania względem wykorzystywanych sprzętów. Taka kompozycja cech obdarowywanego sprawia, że podarunek, poza walorami użytkowymi, musi świetnie wyglądać.
Notes Pantone Color of the Year 2019, Living Coral
Notes jest dla projektanta tym, czym skarpetki dla wszystkich innych. Nie mówię tu o nietrafionym prezencie, raczej o czymś, co zawsze się przyda. Na co zwrócić uwagę przy wyborze notesu? Przede wszystkim na jakość papieru. Warto też kupić coś ładnego, bo projektanci, szczególnie Ci związani z wizualną stroną projektowania, zawsze przychylnie spojrzą na dobry design. Ja wybrałem dla Ciebie notes z limitowanej edycji, związanej z wyborem koloru roku, którym w 2019 wybrano Living Coral. Cena? 15 amerykańskich dolarów. Jeżeli boisz się zamawiać z zagranicy, bo paczka może nie dojść przed świętami, zaproponuję Ci dwie alternatywy. Pierwszym jest nieśmiertelny Moleskine, o którym więcej przeczytasz w zeszłorocznym wpisie, drugim przepiękny notes od Jacka Kłosińskiego, który ostatnio wystartował z marką N/T/S.
Karol Śliwka – katalog
Kolejnym evergreenem w kontekście prezentów dla projektantów są książki. Ja wybrałem dla Ciebie katalog, poświęcony legendarnemu Karolowi Śliwce, powstały przy okazji wystawy z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Ta 200. stronicowa książka, zaprojektowana przez Patryka Hardzieja jest w twardej oprawie z tłoczeniem na okładce i grzbiecie, a także dwiema obwolutami, z tego jedna obwoluta rozkłada się w plakat. W środku papier Pergraphica Classic Smooth 120 g, zadrukoway 5/5 (cmyk + Pantone). Kupujący muszą się jednak pospieszyć. W sklepie Muzeum Miasta Gdyni pozostało tylko 20 sztuk, a w sklepie Pan tu nie stał, zostały już wyprzedane. Cena? Bardzo przystępna, jak na jakość tego wydania, jedyne 69 złotych. Alternatywa? Historia projektowania graficznego – polskie wydanie książki słowackiego krytyka dizajnu Zdena Kolesára w przekładzie Joanny Goszczyńskiej zostało uzupełnione przez Jacka Mrowczyka o polski kontekst. Aktualnie w promocyjnej cenie.
The Font Deck
Było za poważnie? No to teraz trochę luźniej. Tym razem wybrałem gadżet, ale bardzo użyteczny gadżet. Jest to klasyczna talia kart do gry, zawierająca jednak 56 różnych informacji, z zakresu typografii. Przeczytasz tu o najpopularniejszych krojach, elementach litery, klasyfikacji fontów, historii typografi. Dowiesz się też jakich fontów unikać i wiele, wiele więcej. Cena? 15 dolarów w trwającej właśnie promocji. Kupując więcej talii, cena spada. Alternatywnie możesz kupić Type Deck, karty, które niczego nie uczą, ale są bardzo ładne.
Fiszki: Jak pisać żeby czytali?
Fiszki zawsze kojarzyły mi się jedynie jako narzędzie do nauki języków. Nawet nie ogólnie języków, co samych słówek. Dopiero niedawno odkryłem, że za pomocą fiszek możesz nabywać inne umiejętności. Do tego zestawienia wybrałem fiszki, przygotowane przez Artura Jabłońskiego, dzięki którym nauczysz się lepiej pisać. Dzięki wiedzy wyniesionej z fiszek przekażesz czytelnikowi to, co chcesz mu przekazać, nieważne czy to w ofercie współpracy, case study czy na blogu. Promocyjna cena to dziś 19,99zł. Alternatywą mogą być fiszki o tym, jak opowiadać dobre historie czy czemu nie ufać statystykom. Wszystko na stronie fiszki.pl.
Kurs InVision Studio Interakcje w UI
Było już o książkach, było o rozwoju za pomocą fiszek, to teraz czas na kursy. Kursów jest oczywiście mnóstwo, na różnych platformach i tylko od zainteresowań projektanta, którego chcecie obdarować i zasobności Waszego portfela zależy, jaki wybierzecie. Ja proponuję kurs z InVision Studio, bo to narzędzie ciekawe i dość nowe. EduWeb wybrałem za to dlatego, że mają dobre kursy i karty podarunkowe, które też są świetnym pomysłem na prezent.
Device Lab
Projektujesz aplikacje mobilne albo responsywne strony www? Za jedyne 139 euro możesz kupić ciekawy pulpit na urządzenia mobilne. Stojak można ustawić w trzech pozycjach. Ustawisz na nim do 6 telefonów lub na przykład 3 telefony i tablet. Problemów nie powinno być także z podpięciem urządzeń do prądu. Osoby, które nie potrzebują tylu urządzeń, mogą alternatywnie nabyć bardzo ładny drewniany organizer, za 268zł.
Dixit
Dixit to świetna gra planszowa rozwijająca wyobraźnię. Polega na dobieraniu skojarzeń do obrazów, a najtrafniejsze skojarzenie wygrywa. Sam mam, gram i nawet czasem wygrywam. Cena od 86 złotych. Poszukujesz czegoś, przy czym grafik po pracy mógłby się odstresować? Wybór jest jeden: Cards Against Humanity.
iPad Pro
Jeszcze rok temu wyśmiałbym każdego, kto zaproponowałby dodanie iPada Pro, do tego zestawienia. Sytuację zmienił nowy iPad Pro, a przede wszystkim firma Adobe, która zapowiedziała na 2019 rok pojawienie się pełnoprawnej wersji Adobe Photoshop CC na to urządzenie. Cena? Zdecydowanie za wysoka. Od 4400 za mniejszego iPada z Apple Pencil drugiej generacji. Aternatywa? Najdroższy iPad Pro kosztuje około 10 000 złotych, za tę cenę kupisz Macbooka Pro albo… 6-letniego Citroena C1.
Skarpetki CMYK
Nie ma świąt bez skarpet. Koniec kropka. A jak skarpety, to tylko te stylowe skarpetki CMYK. Wiem, że kosztują 69 złotych, a wysyłka do Polski to kolejne 47 złotych, ale jak to wygląda! Alternatywnie, w dziedzinie odzieży, możecie nabyć ciuchy z ciekawej kolekcji firmy Pan Tu Nie Stał, poświęcone osobie Karola Śliwki i jego ponadczasowym logo.
Idea paint create white
Na koniec coś dla UX designera. Wyobrażasz sobie, że możesz pisać na każdej ścianie w firmie? Nie mówię tu o tablicach suchościeralnych, o foliach na ściany, czy o ścianach pomalowanych farbą do tablic kredowych, z których pył unosi się w całym biurze. Mówię o możliwości pisania flamastrem i zmazywania na sucho, na każdej ścianie! Za 225$ kupisz farbę, która przemieni każdą ścianę w tablicę suchościeralną, co pozwoli rozrysowywać Ci interakcje i flow użytkownika, w nawet najbardziej skomplikowanych witrynach! Alternatywą są oczywiście klasyczne tablice czy folie przyklejane do ścian, no ale co to za zabawa…
To już wszystko, co przygotowałem dla Ciebie w tym roku. Jeżeli nie znalazłeś tu nic dla siebie, to możesz odwiedzić zeszłoroczny wpis, który mocno się nie zestarzał. Podziel się ze mną koniecznie swoimi pomysłami na prezenty dla projektanta, a jak jesteś grafikiem albo UX designerem, to napisz, co dostałeś, albo co sam sobie kupiłeś na nadchodzące święta. Wesołych Świąt!
Notes Pantone i (a może przede wszystkim) katalog ze znakami Karola Śliwki to dla mnie najciekawsze odkrycia w tym zestawieniu. Szkoda, że już po świętach i nie wolno już tego kupić ;-), a nawet nie można (chociaż akurat katalogu poszukam w drugim obiegu, może się uda…).
Nie wolno! Zabraniam! Ewentualnie możesz kupić na Wielkanoc:)
A tak na poważnie, to ja niestety też nie ogarnąłem i nie zdążyłem kupić tego katalogu i bardzo żałuję. Może za jakiś czas pojawi się jakaś reedycja, a jak nie to zostaje rynek wtórny…
Jeśli kwestia zakupu jest wciąż aktualna to książka jest dostępna tutaj:
http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/katalog-karol-sliwka/
Kupiłem tam 17 czerwca gdy mieli chyba 108 szt na stanie i widzę, że jeszcze na ten moment jest 99 szt w magazynie.
Polecam!
Przepięknie wydany album!
I cyk i zamówione! Dzięki za info!