Długo kazałem czekać na wybór najciekawszego rebrandingu października. Jednak w ostatnich dniach wpisy pojawiają się na Design Alley prawie codziennie, więc mam nadzieję, że uprzyjemniły Ci one oczekiwanie.
Październikowe rebrandingi
Październik był ciekawym miesiącem dla osób zainteresowanych logo, brandingiem czy budowaniem wizerunku marki. Nowe logo pokazał Gmail, Medium i Justworks. Nowy znak zaprezentowały także dwie linie lotnicze – Viva Air i Air Asia. Wszystkie najciekawsze rebrandingi miesiąca znajdziesz w tradycyjnym podsumowaniu, które jakiś czas temu pojawiło się na blogu.
Rebranding miesiąca: Catawiki
Październik przyniósł kilka ciekawych rebrandingów, natomiast żaden z nich nie wyróżnił się na tyle, żebym bez wątpliwości wybrał go rebrandingiem miesiąca. Do końca rozważałem, którą zmianę wizerunku wskazać jako najciekawszą. Słupskie Trzy Fale odpadły chyba tylko dlatego, że napisałem już spory tekst o nich, na łamach DailyWeba. Za najciekawszy rebranding miesiąca ostatecznie uznałem zmianę, której dokonała Catawiki. Catawiki to internetowa platforma aukcyjna do kupowania i sprzedawania przedmiotów uznanych za specjalne czy kolekcjonerskie. Catawiki została założona w 2008 roku jako społeczność internetowa dla kolekcjonerów.
Nowe logo Catawiki
Do tej pory Catawiki reprezentowana była przez bardzo prosty logotyp, w którym pogrubieniem wyróżniono człon „cata”. O ile sam lubię tego typu rozróżnienia, to w połączeniu z kompletnie bezpłciowym błękitem, logo nie miało zupełnie wyrazu.
Nowe logo składa się z kwadratowego sygnetu, w którym wycięto kształt, stworzony za pomocą litery „C” pozbawionej wcięcia oraz nazwy firmy. Sygnet dość mocno dominuje nad logotypem i wydaje się, że proporcje tych elementów można było dobrać lepiej. W oczy rzuca się także nowy kolor. Mdły błękit zastąpiono bardziej intensywnym kolorem niebieskim.
Identyfikacja wizualna Catawiki
Rebranding Catawiki to nie tylko nowe logo. Agencja dentsuACHTUNG! z Amsterdamu zaprojektowała również elastyczny design system, obejmujący zarówno stronę www, jak i grafiki do webu i printu.
Sygnet, nazywany przez twórców oknem, wykorzystywany jest w identyfikacji jako maska dla zdjęć. Może nią być zarówno cały kwadrat, jak i stylizowana litera „C”.
Okno – najbardziej kultowa część naszej identyfikacji wizualnej zaprasza Cię do wejścia do środka, odkrycia i znalezienia historii oraz obiektów, które Cię odzwierciedlają.
Sygnet, powiększony do znacznych rozmiarów, jest również miejscem, w którym pojawia się logotyp. Całość oparto o siatki, które pozwalają na połączenia realiów cyfrowych z drukiem.
Istotnym elementem nowej identyfikacji są zdjęcia. Agencja realizująca rebranding zaproponowała nowy kierunek artystyczny fotografii, który ma być zgodny z misją i wizją Catawiki. Przekazują one otwartość, niezawodność, wiedzę i pasję, które napędzają markę.
Charakterystycznym elementem nowego wizerunku Catawiki jest połączenie w identyfikacji kroju szeryfowego i bezszeryfowego. Całość prezentuje się przyjemnie, jednak musiałem chwilę przyglądać się nowym grafikom, by dostrzec, że fonty połączone są w nieoczywisty, a nie przypadkowy sposób.
Używamy również charakterystycznego połączenia typografii bezszeryfowej i szeryfowej, aby odzwierciedlić wiedzę i pasję, połączoną z otwartością i wiarygodnością.
Nieoczywista jest również kolorystyka. Intensywnemu błękitowi, przywodzącemu na myśl blue rgb (0, 0, 255), towarzyszy jasny błękit, ale też jasny żółty, granatowy, szary czy brązowy. Każda kategoria ma własny kolor. Widoczny jest on niestety jedynie w menu i w kaflach z subkategoriami. Będąc na stronie konkretnej aukcji, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, której kategorii dotyczy. A szkoda!
W ramach prezentacji projektu pokazano również podstawową animację logo. W dzisiejszych czasach nie może być już chyba mowy o dobrze zrobionym rebrandingu, gdzie pominięto kwestię animacji. Ta od Catawiki to jedynie zalążek, jednak myślę, że na potrzeby firmy stworzono tego więcej.
Rebranding Catawiki jest bardzo poprawny. Choć pojawiło się kilka niestandardowych rozwiązań, to nie natkniemy się tu na żadną ekstrawagancję. Wydaje mi się, że tak właśnie powinien wyglądać dobrze przeprowadzona zmiana wizerunku. Zadbano o wszystko, od logo, poprzez kolorystykę, aż po kierunek artystyczny fotografii i kwestię zestawienia typografii. A Tobie jak podoba się nowy wizerunek Catawiki?
Nowe logo Gmaila na mobile to porażka. Cała seria ikon jest fatalna: