A właśnie o procesie projektowania logo dowiesz się najwiecej z „Logo Design Love” Davida Airey’a. Zaznaczam jednak od razu, że nie ma tu uniwersalnej ścieżki prowadzącej czytelnika do celu, którym jest stworzenie genialnego logotypu.
O czym jest ta książka?
O czym zatem jest książka? Na pewno zawiodą się ci, którzy sięgną po nią licząc, że autor pokaże im jak, w Illustratorze, czy innym programie do tworzenia grafik wektorowych, stworzyć dobre logo. Zresztą jak sam Airey mówi, samo tworzenie grafiki to ostatni etap projektu. Niniejsza publikacja podzielona jest na trzy części. W pierwszej autor nakreśla samą ideę identyfikacji wizualnej, przedstawia jak ważna jest ona dla firm, a także zapoznaje nas z pozytywnymi i negatywnymi skutkami rebrandingu. Druga część poświęcona jest procesowi tworzenia logo, od pierwszych rozmów z klientami, poprzez sposoby wyceny projektu, badania, aż po sam proces projektowania, sposoby prezentacji projektu czy wskazówki jak nie stracić motywacji. Wszystko oparte o kilkunastoletnie doświadczenie autora w branży projektowej i autentyczne case’y. W trzeciej części Airey odpowiada na najpopularniejsze pytania związane z logo i identyfikacją wizualną.
Wydanie
Książka wydana przez Helion występuje tylko w miękkiej oprawie. O ile zazwyczaj mi to przeszkadza, o tyle inaczej jest w kwestii książek o charakterze poradnikowym, które nie muszą ładnie wyglądać na półce, a mają spełniać swoje funkcje. W środku znajdziemy dużo ilustracji, które świetnie obrazują omawiane przykłady. Są to zarówno same znaki, jak i szkice czy zdjęcia logo funkcjonujących na różnych nośnikach. Poza tym druk fullcolor, papier kredowy i tłoczona okładka z lakierem wybiórczym. Jest dobrze.
O autorze
Autor książki, David Airey jest designerem pochodzącym z Irlandii Północnej. Swoje umiejętności rozwijał w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w projektowaniu wizerunku marki. David jest także blogerem, jego blogi davidairey.com, logodesignlove.com oraz identitydesigned.com każdego miesiąca odwiedza ponad 600 tysięcy osób. W swoim portfolio posiada projekty stworzone dla takich marek jak BBC czy Yellow Pages. Poza Logo Design Love Airey napisał także książkę Work for Money, Design for Love, wydaną w Polsce również przez Helion, niestety już niedostępną na rynku pierwotnym.
Podsumowanie
Na koniec warto napisać, że Logo Design Love doczekało się poszerzonej reedycji, której ja jeszcze nie miałem okazji sprawdzić. Jeżeli więc macie okazję nabyć drugie wydanie to polecam to rozwiązanie, jednak jeśli macie dostęp jedynie do pierwszej wersji niniejszej książki to nie musicie się bać, zdecydowanie przetrwała ona próbę czasu i siedem lat po premierze dalej dostarcza mnóstwa użytecznych informacji.
Ocena
Werdykt
„Logo Design Love” to zdecydowanie godna polecenia pozycja dla wszystkich początkujących projektantów, a także tych, dla których branding nie jest podstawową dziedziną. Dla pozostałych ciekawa lektura uzupełniająca, zwłaszcza, że czyta się ją szybko i dobrze, a i jest na co popatrzeć. Polecam!
Brzmi ciekawie, ale pewnie to nie jest książka dla każdego, tylko tak jak piszesz – „Logo Design Love” to pozycja dla początkujących projektantów. Ale dobrze wiedzieć, że jest taka pozycja na rynku wydawniczym.
Masz rację, jest to w pewnym senie tekst „branżowy”, jednak gdybyś kiedyś miała ochotę bądź konieczność choć delikatnego zgłębienia, na potrzeby bloga czy jakiekolwiek inne, tematu logo i brandingu myślę, że jest to idealna pozycja na start.
Wydaje mi się, że klienci powinni ją przeczytać zanim zabiorą się wymyślanie… Serio, jeżeli się czegoś nie czuje to bardzo łatwo popaść w przekombinowanie, w tym przypadku logo. Moja myśl wynika z obserwacji współpracy mojego Małżonka z różnymi klientami.
Oczywiście każdy projektant również powinien wiedzieć, co to jest identyfikacja wizualna i z czym to się je. Na szczęście rzetelnie pracujący w zawodzie, chociaż najczęściej zdążyli się już oswoić z tym, to mogą sobie odświeżyć wiedzę, pogłębić przemyślenia za pomocą tego tytułu 🙂
W „Logo Design Love” jest cały rozdział o pracy z klientem, a ten często bywa ciężki właśnie przez swój brak wiedzy. Z jednej strony właśnie dlatego zgłasza się do nas, a z drugiej nie potrafi do końca zaufać projektantowi, którego sam wybrał i próbuje mu „pomóc”. Idealnie by było gdyby każdy klient posiadał podstawową wiedzę na temat tego co zamawia ale tak raczej nigdy nie będzie.
brzmi ciekawie, logo to podstawa
Piotrze zgodzę się z Tobą. W dzisiejszych czasach charakterystyczna, rozpoznawalna identyfikacja wizualna jest niezwykle ważna dla każdej firmy czy instytucji. Podobnie jest w kwestii brandingu osobistego. Rozpoznawalne nazwisko jest kluczowe dla polityków, blogerów, sportowców etc.
Ja akurat kompletnie nie znam się na grafice – mam z nią do czynienia zazwyczaj wtedy, kiedy wymagają tego sprawy zawodowe lub blogowe. Nie łudzę się, że nadejdzie dzień, w którym ogarnę projektowanie czegoś takiego, ale interesuje mnie ta tematyka bardziej jeśli chodzi o odbiór – chętnie sięgnę po tę książkę.
Akurat w przypadku bloga i blogowania kwestia rozpoznawalnego logo czy ogólnie wizerunku wydaje mi się kluczowa. Ale wiadomo, nie trzeba być we wszystkim dobry, można po prostu zlecić tę robotę profesjonalistom.
Logo to istotny element identyfikacji w Internecie, szczególnie dla blogera. Myślę, że to ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych tematem 🙂
To prawda, niestety nadal wiele osób w naszej blogosferze o tym zapomina. Jakość logo to jedna kwestia, drugą jest konsekwencja jego wykorzystywania, itp.
Bardzo ciekawie się zapowiada. Wiele firm nie docenia siły logotypu, symboliki barw itp i potem wychodzą niezłe kwiatki. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla grafików, ale przede wszystkim dla ich klientów 😉
Ooooj powinnam się wreszcie zabrać za przygotowanie profesjonalnego logo! Nie słyszałam o tej książce, jak będę miała okazję, to chętnie zajrzę!
Czytałam o tej książce już kilka razy, ale nigdy nie wpadła w moje łapki. Chyba w końcu muszę to zrobić. 🙂