W sieci znajdziesz dziesiątki tysięcy darmowych fontów. Zaletą jednych jest tylko to, że są za darmo, a inne, to całkiem rozbudowane rodziny z opcjami, których nie powstydziłyby się płatne kroje. Dziś wybrałem dla Ciebie 10 najbardziej nietypowych darmowych krojów, z którymi spotkałem się w ostatnim czasie.
Każdy projektant ma w swojej kolekcji setki darmowych krojów. Większość z nich to jakieś nudne sansy, z niewielkim dodatkiem równie nudnych serifów. Większość i tak kończy składając kolejny projekt Helvetiką/Montserratem/Futurą/Lato* (*wybierz lub wpisz swój ulubiony krój). Dziś, na przełamanie rutyny, mam dla Ciebie zestawienie dziesięciu nietypowych krojów, które pobierzesz zupełnie za darmo.
Najciekawsze nietypowe darmowe kroje pisma
Wśród 10 najciekawszych fontów, które nie dość, że są nietypowe, to jeszcze możesz pobrać je zupełnie za darmo, znajdziesz kilka żartów i eksperymentów, ale też fonty zaangażowane społecznie, zwracające uwagę na pewne sprawy czy rozwiązujące problemy określonych grup społecznych.
Soffa sans – font na bazie sofy
Kreator sof Ikea stał się internetowym fenomenem. Ludzie w sieci przerzucają się projektami swoich sof, które mają wielkie rozmiary lub niesamowite kształty. Ikea dostrzegła ten trend i zaprezentowała darmowy font Soffa Sans. Krój inspirowany sofami Vallentuna można za darmo pobrać ze strony brytyjskiej IKEI. Prawdopodobnie Soffa sans nigdy Ci się do niczego nie przyda, jednak IKEA pokazała znów, że umie w internety i zapewniła sobie sporo szumu.
Gerry – protest font z USA
O ile font od IKEA był żartem, to w przypadku tego kroju chodzi już o dużo poważniejsze sprawy. Gerry to font zaprojektowany na bazie zarysów okręgów wyborczych do amerykańskiego kongresu. Powstanie fontu jest protestem przeciwko zjawisku gerrymanderingu, czyli takiego zarządzania okręgami, by uzyskać jak najlepszy wynik wyborów przez partię mającą wpływ na kształtowanie ordynacji wyborczej. W naszym kraju na szczęście nie ma jeszcze takich problemów, jednak zakusy na zmianę ordynacji powracają co jakiś czas.
Redaction
Redaction to darmowy krój szeryfowy dostępny w 3 stylach (zwykły, kursywa, pogrubiony) i 7 stopniach degradacji, co daje łącznie 21 fontów. Arcyciekawa jest geneza kroju, który został zamówiony przez Titusa Kaphara i Reginalda Dwayne Bettsa, jako uzupełnienie wystawy w MoMA PS1, której celem było uchwycenie historii i problemów amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Więcej o całej akcji przeczytasz tutaj.
Font Strajk
Z USA lądujemy na polskim podwórku. Jakiś czas temu przez Polskę przetoczyła się fala Strajków Kobiet. Napisałem nawet tekst, w którym zebrałem najciekawsze prace grafików, powstałe na kanwie tych wydarzeń. Font „Strajk” powstał na bazie liter ręcznie pisanych przez ludzi i umieszczanych na transparentach. Za krój odpowiada Michał Berger.
Times Newer Roman – oszukaj swojego wykładowcę
Od fontów będących swoistym manifestem, przechodzimy do krojów, które są ściśle wyspecjalizowane, by ułatwić życie określonej grupie osób. Należy do nich Times Newer Roman, który wygląda zupełnie jak Times New Roman. Jedyną różnicą jest to, że każdy wyraz zajmuje 5-10% więcej miejsca w linijce niż jego standardowy odpowiednik. Pozwala to oszukiwać naszych wykładowców, którzy przyjmują eseje od określonej liczby stron. Ten font pokazuję jedynie jako ciekawostkę, nie zachęcam nikogo do kłamstwa.
Sans Forgetica – font ułatwiający zapamiętywanie
Było coś dla osób, które mają problemy z tworzeniem dłuższych form pisanych. Teraz coś dla osób, które mają problemy z zapamiętywaniem. Sans Forgetica to font, którego głównym zadaniem jest lepsze zapamiętywanie czytanego tekstu. Za jego powstanie odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu w Melbourn.
Atkinson Hyperlegible – font zapewniający większą czytelność
Nazwa kroju Atkinson Hyperlegible pochodzi od nazwiska J. Roberta Atkinsona, założyciela Braille Institute. To, co odróżnia ten krój od tradycyjnych fontów, to fakt, że koncentruje się na rozróżnianiu liter, aby zwiększyć rozpoznawanie znaków przez osoby niedowidzące. Ostatecznie prowadzi to do zwiększenia czytelności tekstu. Krój posiada cztery odmiany, regular i bold oraz oba w wersji pochylonej. Każda z nich posiada 335 glifów, a font dostosowany jest do 27 języków.
JetBrains Mono – font dla programistów
JetBrains Mono to krój stworzony specjalnie z myślą o programistach. Font, którego autorem jest Philipp Nurullin z TypeType Team, posiada szereg udogodnień dla piszących kod. Jednakowa szerokość znaków, zwiększona wysokość małych liter oraz uwydatnienie elementów rozróżniających podobne do siebie znaki, sprawia, że kod jest przejrzysty i trudniej o pomyłkę.
Inter UI Font Family – font do UI
Inter to rodzina krojów stworzonych specjalnie do projektowania interfejsów użytkownika. Krój posiada dziewięć grubości, każdy również w kursywie, a także wspiera technologię variable fonts. Krój wspiera wiele OpenType’owych ficzerów i prawie 130 języków. Krój został zaprojektowany tak, żeby dobrze wyglądać w niewielkich rozmiarach.
BLOKK font
Był krój dla UI designerów, teraz coś z pogranicza UI i UX. BLOKK nie jest fontem do wszystkiego, jest to krój zaprojektowany specjalnie do makiet, tworzenia wireframów i prototypowania. Krój ten zastępuje tekst blokami, co pozwala odbiorcy na skupienie uwagi na użyteczności witryny i procesach na niej zachodzących. Ciekawą alternatywą dla kroju Blokk jest krój Redacted.
To już wszystkie najciekawsze darmowe fonty z tych nietypowych. O ile Soffa Sans od IKEA jest żartem, świetnym marketingowo, ale wciąż żartem, o tyle znalazło się w tym rankingu kilka bardzo użytecznych krojów, których użyć możesz w swoim kolejnym projekcie. A Tobie który font przypadł najbardziej do gustu? Pobrałeś któryś z nich?