Od listopada minął już prawie rok, choć właściciele Eduweba pracowali nad nowym serwisem ponoć jeszcze dłużej. W zeszły weekend nastąpiła wyczekiwana premiera nowej odsłony serwisu.
Pierwsze wrażenia z nowego Eduweb.pl
Pierwsze co rzuca się w oczy w nowym serwisie Eduweb.pl to zupełnie nowy design. Odświeżono kompletnie cały serwis, dostosowując go do zaprezentowanej w zeszłym roku identyfikacji wizualnej oraz obecnych standardów. Dominują tu radosne kolory, wektorowe ilustracje i nowoczesne bezszeryfowe fonty. Witryna w porównaniu z poprzedniczką działa dużo płynniej. Interfejs jest czytelny i intuicyjny. Zdarzają się wprawdzie niewielkie wpadki, jednak trzeba pamiętać, że witryna dopiero co wyszła z bety.
Nowości w Eduweb.pl
Zmiana w Eduweb.pl to nie tylko przypudrowanie starego serwisu i przeprojektowanie go pod kątem UIowo-UXowym. To też, a może przede wszystkim, nowy model biznesowy i kompletna zmiana myślenia o edukacji w Internecie.
Ścieżki
Pierwszą znaczącą nowością są podzielone na poziomy i kroki kompletne ścieżki, w ramach których nauczysz się danej technologii, np. JavaScript, czy zdobędziesz konkretne umiejętności, jak np. projektowanie interfejsów. Ucząc się ze ścieżek, zawsze wiesz, jakie materiały przerabiać w dalszej kolejności. Nie musisz zastanawiać się, czy kurs „Wprowadzenie do UX” przejść przed czy po kursie „UX w praktyce”.
Rozpoczynając naukę w danej ścieżce, określamy, ile możemy poświęcić tygodniowo na naukę, bądź w jakim czasie chcemy przerobić daną ścieżkę. Jak piszą twórcy platformy to jak Bootcamp, którego czas określasz samodzielnie, dopasowując go do swojego trybu życia.
W ramach Ścieżek znajdziesz także testy i zadania, o których napiszę więcej kilka akapitów niżej. Jest to element, którego chyba najbardziej brakowało mi w poprzedniej wersji serwisu.
Zmiany w playerze
Player to jedna z rzeczy, na które narzekałem, testując, chociażby kurs InVision Studio – Interakcje w UI. Projektując nowy serwis Eduweb, twórcy nie znaleźli playera, który odpowiadałby ich potrzebom. Napisali więc od zera player, który pomóc ma w szybkiej i wygodnej nauce online.
Nowy player posiada wszystkie potrzebne ficzery. Możemy zwalniać i przyspieszać wideo (ja bardzo sobie cenię możliwość oglądania niektórych kursów w przyspieszeniu 1,25x czy nawet 1,5x), dodawać notatki, które widoczne będą na linii czasu czy podejrzeć kod źródłowy, linki czy pliki. W nowym playerze wybierzesz także jakość wideo – od 360p aż po 5k. Te najlepsze idealnie sprawdzą się szczególnie w przypadku oglądania kursów dotyczących projektowania grafiki. Z możliwości wyboru słabszej jakości ucieszą się wszyscy posiadający słabsze łącze internetowe bądź oszczędzający pakiet internetu mobilnego. Po obejrzeniu kilku godzin kursów w nowym playerze Eduweba mogę powiedzieć, że spisuje się on bardzo dobrze i niczego mu nie brakuje.
Testy i quizy
Kolejną nowością, której bardzo brakowało mi w poprzedniej wersji serwisu Eduweb, są testy i quizy. Pojawiły się one w niektórych ścieżkach i kursach.
Nowy mechanizm quizowy w trakcie nauki z kursami i ścieżkami pozwoli sprawdzić swoje umiejętności i zdobyć punkty REP, a także Certyfikat i Odznakę. W poprzedniej wersji serwisu brakowało mi narzędzi do ewaluacji swojej wiedzy. Po kilku godzinach oglądania wideo dostawałem certyfikat i na tym moja nauka się kończyła. W kilku przypadkach nie byłem wcale pewny czy moja wiedza jest wystarczająca. Prawdopodobnie w materiałach, gdzie uczysz się konkretnego języka programowania czy obsługi narzędzia jest trochę łatwiej, ale Eduweb ma wiele świetnych kursów, których efekty trudniej zmierzyć.
Playlisty
Kolejną dużą zmianą na Eduweb.pl jest pojawienie się playlist. Playlisty pozwalają na tworzenie własnych ścieżek z kursami. Możesz tworzyć je samodzielnie, korzystać z tych stworzonych przez Eduweb lub przez społeczność serwisu. Ja sam planuję skorzystać z tego narzędzia w planowanej – kolejnej – serii na blogu.
InVision i Craft – UX i Systemy Projektowania: recenzja kursu Eduweb
Transkrypty
Nowy serwis Eduweb przyniósł ze sobą także wprowadzenie transkryptów. Ich tworzenie do istniejących już kursów cały czas trwa, jednak już w tym momencie serwis może poszczycić się setkami stron zapisów lekcji z poszczególnych kursów. Transkrypty to nie tylko suchy tekst, a mini e-booki do każdej z lekcji, zawierające także referencje do innych materiałów. Transkrypty pomogą uczyć się jeszcze wydajniej i umożliwią korzystanie z kursów osobom niedosłyszącym. Wyrównywanie szans edukacyjnych dla tych osób jest moim zdaniem bardzo ważne.
Nowy model biznesowy
Nowy Eduweb to wreszcie nowy model biznesowy. Wiele osób będzie narzekało na rezygnację z możliwości zakupu pojedynczych kursów i przejście na model abonamentowy, jednak po kilkudziesięciu godzinach spędzonych na nowym Eduwebie wydaje mi się, że to jedyny sensowny krok. Wprowadzenie ścieżek i playlist sprawiło, że zakup pojedynczego kursu mija się z celem. Dodatkowo cena 99zł za miesiąc jest dość atrakcyjna. To niewiele więcej niż kosztowały najtańsze kursy w starym modelu biznesowym, które oferowały 4-6 godzin wideo, co w przypadku programów do projektowania przekładało się na 8-10 godzin nauki. Tyle możesz poświecić na przerobienie jednego kursu w wolny weekend, a wszystko, czego nauczysz się podczas pozostałych dni w danym miesiącu, masz za darmo. To dość uczciwa propozycja. Więcej o nowym systemie, o tym co stanie się z zakupionymi już kursami oraz FAQ znajdziesz tutaj.
Podsumowanie a.k.a. werdykt
Nowy Eduweb wygląda bardzo dobrze. Serwis prezentuje się dużo nowocześniej i działa znacznie szybciej od poprzednika. Poukładanie treści w ścieżki zachęca do nauki, a nowy system reputacji i zadań sprawia, że poza satysfakcją ze zdobytej wiedzy możesz też rywalizować ze znajomymi i zdobywać atrakcyjne nagrody. Na nowy Eduweb czekaliśmy długo, jednak moim zdaniem było warto. Wszystkich, których nie przekonałem, zachęcam do sprawdzenia 7-dniowego okresu próbnego, dzięki któremu poznacie lepiej serwis.