O zamknięciu serwisu Blog.pl napisałem osobny wpis, który do dziś jest jednym z popularniejszych na blogu. Już wtedy pisałem o przemijaniu ery serwisów blogowych:
Wydaje się, że czas darmowych serwisów blogowych minął. W obecnych czasach teksty w internecie są zdecydowanie bardziej nasycone multimediami niż jeszcze kilka lat temu. W związku z tym koszt zapewnienia odpowiedniej infrastruktury przewyższa wpływy, na które składały się głównie wyświetlane reklamy.
Na posiadanie własnych, bezpłatnych serwisów blogowych, stać tylko największych, którzy na tym nie zarabiają, a serwis blogowy jest tylko dodatkiem. W Polsce nawet najwięksi, tacy jak Onet czy Agora, nie udźwignęli posiadania własnych systemów blogowych.
Agora zamyka Blox.pl
Blox.pl to serwis blogowy, którego właścicielem jest wydawca Gazety Wyborczej, spółka Agora. Serwis rozpoczął swoje istnienie wiosna 2004 roku. Na Blox pisali kiedyś tacy weterani sceny blogowej jak Kataryna czy Kominek. Agora postanowiła jednak zamknąć serwis Blox.pl, tak jak wcześniej postąpił Onet z serwisem Blog.pl. Z dniem 29 kwietnia serwis zostanie zamknięty, a wszystkie treści usunięte. Blox.pl umożliwia eksport Twoich wpisów i multimediów, niestety eksportując treści w ten sposób, utracisz wszystkie komentarze z bloga. Instrukcję jak pobrać dane i jak je później importować do WordPressa znajdziesz w tym poradniku. Wszystkim posiadającym bloga w serwisie Blox.pl polecam pobrać swoje treści, nawet jeśli nie macie w planach przeniesienia ich w nowe miejsce.
Gdzie założyć bloga w 2019 roku?
Jeżeli prowadziłeś bloga w serwisie Blox.pl i chcesz przenieść gdzieś swoją działalność lub dopiero zamierzasz rozpocząć pisanie bloga, masz dwie możliwości. Możesz wybrać jedną z istniejących platform blogowych lub uniezależnić się i postawić bloga na własnym serwerze, pod swoją domeną. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.
Platforma blogowa
Wybór platformy blogowej jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczone fundusze. Platformy są często bezpłatne (kosztem wyświetlania reklam). Zapłacimy jedynie za możliwość zakupu czy podpięcia własnej domeny oraz dodatkowe motywy i opcje, które nie są jednak niezbędne do prowadzenia bloga. Prowadzenie bloga na platformie blogowej polecam również osobom z mniejszą wiedzą techniczną. Nie musisz się tutaj martwić o aktualizację silnika blogowego, szablonu czy używanych wtyczek. Backup zapewnia właściciel platformy, a Ty możesz skupić się na pisaniu. Nie musisz przejmować się również ruchem na witrynie (a to może być bolączką, zwłaszcza na tańszych serwerach).
Największym minusem platform blogowych jest to, że nie jesteśmy właścicielem swojego bloga, a usługodawca w każdym momencie może zakończyć świadczenie usługi, jak miało to miejsce w przypadku serwisu blog.pl i jak będzie miało miejsce przy blox.pl. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników wadą będzie z pewnością brak możliwości edycji wielu aspektów bloga, zaczynając od jego wyglądu, na wyborze systemu komentarzy kończąc. Jeżeli te wady Cię nie odstraszają, to sprawdź poniższe zestawienie najciekawszych platform i rozwiązań blogowych. Jeżeli jednak wolisz postawić bloga na własnym serwerze, to niżej wybrałem dla Ciebie najciekawsze skrypty do tego celu.
WordPress.com
Serwis Blox.pl pozwala na łatwy eksport wpisów do systemu WordPress, dlatego najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest przeniesienie swojego bloga do serwisu WordPress.com (lub postawienie bloga na własnym serwerze, w oparciu o CMS, oferowany przez Automattic pod nazwą WordPress.org). WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów blogowych na świecie, a jego darmowa wersja jest godna rozważenia. Wybierając WordPress.com w wersji darmowej, masz dostęp do bardzo wielu darmowych szablonów i wtyczek. Nie musisz martwić się też o backup i aktualizacje. Posiadanie bloga w systemie Wrodpress.com gwarantuje Ci także dodatkowy ruch z innych witryn, opartych o ten system. Na tym kończą się zalety WordPressa.
Do wad należy zaliczyć małą ilość miejsca na zdjęcia i inne multimedia (tylko 3gb), brak możliwości podpięcia własnej domeny oraz brak dostępu do plików i edytora kodu (co wyklucza między innymi dodanie kodu Google Analitics i zmusza do korzystania z uproszczonych statystyk udostępnianych przez Wordpressa) czy wyświetlanie reklam. Chcesz dodać własną domenę, usunąć reklamy albo zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni do 6gb? Musisz wykupić wersję Personal za 216 złotych rocznie. Integracja z Google Analytics, instalowanie pluginów i nielimitowana ilość danych to już… 1 140 zł rocznie. Za tę kwotę zakupisz całkiem dobry serwer i domenę, by WordPressa postawić u siebie, a w dodatku zostanie Ci jeszcze kilkaset złotych, choćby na profesjonalny szablon czy kurs WordPressa.
Blogger.com
Jak nie WordPress to może Blogger? Blogger to istniejący od 1999 darmowy serwis blogowy, przejęty w 2003 roku przez Google. Główną zaletą tej platformy jest oczywiście daleko idąca integracja z narzędziami Google. Zakładając bloga na Bloggerze, poza darmową subdomeną w domenie blogspot.com, otrzymasz pełną integrację z narzędziem Google Analytics. Blogger świetnie współpracuje z Google AdSense, więc możesz zarabiać na swoim blogu. Blog założony na Bloggerze, jak przystało na rozwiązanie od Google, będzie się bardzo dobrze pozycjonował. Podobnie jak WordPress, Blogger jest dość prosty w obsłudze, więc nie powinieneś mieć problemów z odnalezieniem się w jego panelu.
Od czasów poprzedniego wpisu, Google zaprezentowało nowe szablony dla użytkowników Bloggera, jednak nadal są one brzydkie. Tylko jeden albo dwa nadają się do blogowania i prezentują poziom zbliżony do rozwiązań konkurencji. Możesz oczywiście pobrać darmowy szablon z internetu lub zakupić go w jednym z marketów. Trzeba przyznać, że wiele z płatnych szablonów nie różni się za wiele od nowoczesnych szablonów, znanych z WordPressa (długą listę świetnych responsywnych szablonów do bloggera możesz znaleźć tutaj). Pamiętaj jednak, że bez znajomości podstaw HTMLa i CSSa, może być Ci trudno go edytować. Bardzo istotną wadą Bloggera jest fakt, że nie istnieją dla niego żadne pluginy i zmuszony jesteś pracować na tym, co przygotował Google. Podobnie jak w przypadku bloga w serwisie WordPress.com, także na Bloggerze mamy ograniczone miejsce na nasze zdjęcia. Na szczęście tutaj jest to aż 15gb, w porównaniu z 3gb u konkurenta.
Wybierając rozwiązanie od Google’a, pamiętaj, że firma ta lubi od czasu do czasu zamknąć swoje narzędzia. Pod tym adresem znajdziesz cmentarzysko projektów Google. Znajdziesz tam zarówno nieudane projekty typu Google+, jak i nieodżałowanego Google Readera, Picasę czy skracacz linków goo.gl.
Tumblr
Tumblr.com to z pewnością nieoczywisty wybór, jeżeli chodzi o prowadzenie bloga. Założony przez Davida Karpia, serwis mikroblogowy, został nabyty w 2013 roku za ponad miliard dolarów przez Yahoo! Serwis pozwala użytkownikom tworzyć wpisy w kategoriach: tekst, obrazek, klip wideo, plik dźwiękowy, link, cytat i dialog. W czerwcu 2011 Tumblr wyprzedził WordPressa w liczbie blogów, przekraczając próg 20 milionów. Tumblr.com jest serwisem mikroblogowym, jednak bliżej mu raczej do Bloggera, niż do Twittera. Tumblr posiada dość specyficzną grupę docelową, jednak jeżeli pokrywa się ona z targetem Twojego bloga, to może być Twoje miejsce w sieci!
Mało znany fakt #1: Miałem kiedyś bloga na Tumblrze. Był o piwie, jednak żaden ze mnie Kopyr czy Matusik, więc zniknął szybciej, niż się pojawił. MZF #2: Tumblr.com miał premierę dokładnie w dniu moich 18 urodzin.
Medium.com
Medium nie jest typowym serwisem blogowym, jest to raczej platforma służąca do publikacji treści. Założona w 2013 roku strona jest dzieckiem byłego CEO Twittera Evana Williamsa, a jej podstawowym założeniem było to, aby publikowane na łamach portalu teksty były głębokie oraz angażowały czytelnika emocjonalnie. Ta strategia nie przyniosła dobrych rezultatów finansowych i najpierw w 2016 roku wprowadzono reklamy, a pod koniec 2017 płatną subskrypcję. Za 5$ miesięcznie masz dostęp do najciekawszych treści oraz większej ilości funkcji. Dzięki temu najlepsi autorzy mogą w Medium zarabiać.
Wprawdzie Medium nie jest typowym serwisem blogowym, jednak dzięki funkcji publikacji i możliwości podpięcia własnej domeny, możemy uzyskać coś na kształt bloga. Niestety możliwości modyfikacji są bardzo niewielkie. W praktyce możesz zmienić jedynie logo i kolor nagłówka swojej publikacji oraz dodać faviconę. Medium jest serwisem skupiającym się na treściach, więc możesz być pewny, że Twoje wpisy będą wyglądały znakomicie. Zdecydowana większość blogów, które czytam, mimo że są blisko powiązane z designem i nowymi technologiami, nie ma tak ładnie ogarniętych stron artykułu, jak Medium. Mimo że nie jest to typowy serwis blogowy, to polecam przyjrzeć się dziełu Evana Williamsa, zwłaszcza jeżeli stawiasz na treści wysokiej jakości.
Ghost Pro
Ghost to profesjonalna platforma wydawnicza. Za jego pomocą stworzysz zarówno bloga, jak i większy portal informacyjny. Za Ghostem przemawia prostota, zarówno od strony kodu, jak i interfejsu. W przeciwieństwie do WordPressa, który oparty jest na PHPie, Ghosta napisano w JSie, co sprawia, że jest dużo szybszy. Artykuły pisane w Ghoscie wyglądają prawie tak dobrze, jak te z Medium, jednak korzystając z Ghosta, masz dużo więcej możliwości. Ghost wspiera Markdown. Ciekawą funkcją jest także tryb pisania o nazwie „Hemingway”, która wyłącza klawisz backspace. Ghostowi zaufał duży biznes, zwłaszcza ten związany z internetem i nowymi technologiami. Na tej platformie postawione są między innymi blogi Tindera, DuckDuckGo, Napstera, Revoluta, Tunnel Beara czy Codecademy. Ghost posiada natywne aplikacje dla Maca, Windowsa, Linuxa i Androida.
Profesjonalnie wygląda także cennik. Ceny rozpoczynają się od 30 dolarów miesięcznie. Ghost jest jednak technologią open source, więc poza możliwością zakupu gotowej instalacji na ghost.org, możesz wybrać darmową instalację platformy na własnym serwerze. Ghost jest technologią stosunkowo młodą, więc nie może konkurować z WordPressem zarówno pod względem ilosci szablonów, jak i wtyczek, jednak wiele rzeczy, które w innych systemach potrzebują wtyczek, tu obsługiwane są natywnie (na przykład obsługa SEO czy AMPa).
youdontneedwp.com
Ostatnim na liście narzędziem do stworzenia bloga jest serwis youdontneedwp.com. Stara się on udowodnić, że nie potrzebujesz WordPressa, by stworzyć bloga. Założenie nie jest oczywiście niczym zaskakującym, co potwierdza kilka akapitów wyżej i niżej. Zaskakująca jest alternatywa, którą proponują nam twórcy serwisu. Youdontneedwp.com pozwala Ci stworzyć swojego bloga w oparciu o… dokumenty Google! Twórcy strony oferują bezpłatnie swój hosting, a Ty tworzysz wpisy jedynie za pomocą dokumentów Google. Tego typu inicjatywy znane są z tego, że jak ciekawe by nie były, to żyją dość krótko. Dlatego nie polecam Ci przenoszenia całej swojej działalności w sieci do youdontneedwp.com. Pokazuję Ci tę usługę raczej jako ciekawostkę.
Blog na własnym serwerze
Jeżeli poważnie myślisz o blogowaniu, jedynym sensownym rozwiązaniem jest zakupienie serwera i postawienie bloga u siebie. Tylko w tym przypadku Twoje treści są w stu procentach Twoje. Dodatkowo masz pełną kontrolę, nad tym, jak wygląda i jak funkcjonuje Twój blog. Serwery i domeny są teraz tanie jak nigdy, więc warto przemyśleć opcję własnego bloga, zamiast wybierać serwis blogowy. Za 200-300 złotych rocznie bez problemu kupisz hosting i domenę w solidnej firmie. 20-25 złotych miesięcznie to koszt porównywalny z biletem do kina (nie licząc popcornu czy coli) lub dwoma-trzema piwami w barze, więc niewiele tracąc, możesz mieć swoje miejsce w sieci. Własny serwer to także otwarta furtka do rozwoju Twojego bloga. W przyszłości, bez inwestowania większych środków, możesz do bloga dołożyć sklep, czy landing page, czego nie zrobiłbyś, prowadząc bloga w serwisie blogowym.
WordPress.org
Gdy myślimy o blogu na własnym serwerze, to pierwsze co przychodzi na myśl to WordPress. Jest to bardzo popularne narzędzie, które łączy względną niezawodność, uniwersalność i prostotę obsługi. O ile nie polecam WordPressa w wersji hostowanej przez Automattic, to wszystkie swoje blogi i większość stron stawiam na WordPressie. Za tym skryptem przemawia wielki rynek wtyczek i szablonów. Jest on na tyle rozpowszechniony, że w sieci znajdziesz mnóstwo kursów i tutoriali, także w języku polskim. Popularność WordPressa sprawia także, że znalezienie specjalisty, który pomoże Wam w czymś, w czym nie poradzicie sobie sami, jest łatwe i dość tanie.
Wady WordPressa? Z pewnością jego szybkość i dług technologiczny (został on napisany w PHPie). WordPress, bez dodatkowych wtyczek, średnio radzi sobie też w tematach SEO. Do jego używania potrzebna jest także podstawowa wiedza na temat baz danych, htmla i cssa.
Ghost
Gdy ponad rok temu pisałem pierwszy wpis o tym, gdzie postawić bloga liczył się tylko WordPress. Ghosta wymieniałem jako mało znaną alternatywę. Dziś muszę przyznać, że Ghost kusi nowoczesnym kodem i wydajnością. Do tego możemy dodać bardzo przyjemny edytor tekstu, korzystający z markdowna i optymalizację pod eksport materiału do różnych kanałów (natywna obsługa AMP, wbudowana obsługa SEO i rich meta tags dla Facebook Open Graph, Twitter Cards czy Schema.org.).
W porównaniu z WordPressem Ghost ma bardzo ubogą bazę wtyczek i szablonów. O ile ciekawe szablony do Ghosta można znaleźć na przykład w oficjalnym markecie, o tyle z wtyczkami nie jest już tak kolorowo, Ghost ich po prostu nie ma. Sytuację ratuje fakt, że to do czego w WordPressie potrzebujesz wtyczki, tu często jest obsługiwane natywnie. Jest tak z obsługą SEO, AMPem czy integracją z Google Analytics i Disqusem. Brak wtyczek powoduje jednak, że Ghost może być wykorzystywany jedynie do tego, do czego został stworzony, czyli do publikacji tekstów. To może być wada, ale może być też zaleta. Dużo trudniejsza, niż w przypadku WordPressa, jest za to instalacja skryptu na własnym serwerze.
Podsumowanie – co wybrać?
W dzisiejszych czasach posiadanie własnego serwera i domeny jest bardzo tanie. Jest to też jedyna możliwość posiadania bloga na własność i pewności, że nikt go nam nie skasuje, jak postąpił z setką tysięcy blogów Onet i niedługo postąpi Agora. Brak wiedzy developerskiej nie jest już także barierą przed posiadaniem bloga na własnym serwerze, bo wiele z nich posiada łatwe instalatory popularnych skryptów. W internecie znajdziesz też ogromną bazę artykułów, w wielu językach, które krok po kroku pokażą Ci jak zrobić poszczególne rzeczy. W związku z tym serdecznie polecam wybór zakupu własnego serwera i instalacji na nim wybranego silnika blogowego.
Jeżeli jednak nie przekonałem Cię tymi argumentami i dalej chcesz wybrać jakiś istniejący serwis blogowy, to zachęcam Cię do sprawdzenia Bloggera, który kusi integracją z narzędziami Google. Za kilkanaście/kilkadziesiąt dolarów kupisz do niego ładny szablon, który spełniać będzie współczesne standardy, przynajmniej wizualnie. Ciekawą alternatywą jest też Medium, które nie jest stricte serwisem blogowym, jednak oferuje bardzo prosty edytor i piękną stronę artykułu. Za Medium przemawia też zebrana wokół niego społeczność.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup serwera i jesteś mniej zaawansowanym technologicznie użytkownikiem, to polecam instalację WordPressa. Ma on kilka wad, ale posiada też zdecydowanie największy rynek szablonów i wtyczek oraz bardzo dużą społeczność. Osobom bardziej doświadczonym i tym z większą wiedzą programistyczną polecam sprawdzenie Ghosta, który kusi mniejszym długiem technologicznym. Sam zastanawiam się, w jakim projekcie mógłbym go spróbować.
To już wszystko, o czym chciałem Ci dziś napisać. Jeśli zdecydujesz się przenieść swojego bloga z serwisu blox.pl, na któryś z zaproponowanych przeze mnie i napotkasz problemy, to daj znać w komentarzu, postaram się pomóc. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące skryptów, bądź serwisów, o których pisałem w tym wpisie, to też nie krępuj się i pytaj, postaram się pomóc.
Moim zdaniem jedyna słuszną drogą jest WordPress. Ilość rozwiązań, szablonów, wtyczek i innych możliwości jest nie do przecenienia. Mało tego, blog będzie łatwo przerobić w profesjonalną serwis, jeśli prowadzimy bloga z myślą o zarabianiu.
Posiadanie bloga przy własnej stronie internetowej to w dzisiejszych czasach podstawa.